Jak działa wielowariantowy test A/B?

Test A/B to narzędzie, które w dzisiejszych czasach ma coraz większe zastosowanie. Tak naprawdę przydaje się nie tylko w sklepach internetowych

Test A/B to narzędzie, które w dzisiejszych czasach ma coraz większe zastosowanie. Tak naprawdę przydaje się nie tylko w sklepach internetowych. Jest używany w rozmaitych branżach, które chcą mieć jak największy ruch na stronie oraz uzyskiwane zyski z programów partnerskich czy reklam (więcej). Dobrze przeprowadzony test A/B pozwala uzyskać szereg cennych informacji, które docelowo mają wpływać na jak największe zyski finansowe. Nie inaczej jest w przypadku wielowariantowej opcji tego testu.

Wielowariantowy test A/B – na czym polega?

Test A/B to narzędzie, które w dzisiejszych czasach ma coraz większe zastosowanie. Tak naprawdę przydaje się nie tylko w sklepach internetowych

Autor zdjęcia: Pricenfees

Bardzo dużo osób decyduje się na wielowariantowy test A/B. Zasada przeprowadzenia tej operacji jest bardzo prosta. Chodzi o to, że stara wersja strony jest porównywana nie tylko z jedną, ale kilkoma wersjami nowych stron, w których zastosowano wprowadzone zmiany. Najważniejsze jest to, aby każdy test A/B był przeprowadzony spokojnie i w zgodzie z najważniejszymi zasadami.

Istotne jest to, że należy wprowadzać za każdym razem tylko jedną zmianę, która może być testowana na wielu wersjach nowej strony. Po określonym czasie, który trwa minimum tydzień, a maksymalnie 2 tygodnie, należy zdecydować się czy dana zmiana powinna zostać wprowadzona. Określa się to oczywiście na podstawie współczynnika konwersji, który oznacza procentową liczbę osób, które w tym okresie wykonały akcję w postaci zakupu danego produktu czy usługi.

Dobrze przeprowadzony wielowariantowy test A/B poprawia ten parametr i przyczynia się do uzyskiwania większych zysków finansowych. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób, odpowiedzialnych za sprzedaż w danym sklepie internetowym czy właścicieli, korzysta z tego nowoczesnego narzędzia. Najlepiej test A/B działa w połączeniu z innymi elementami, jak choćby program do ankiet.

Dorota

Wyświetl wszystkie wpisy tego autora