Jak długo przeprowadzać test A/B?

Test A/B pozwala poprawić ten parametr nawet kilka razy

Wiele osób, które w najbliższym czasie zamierzają przeprowadzić test A/B zastanawia się jaki okres jest optymalny, aby dowiedzieć się czy wprowadzone zmiany przynoszą oczekiwane rezultaty. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Minimum tydzień na jedną zmianę!

Test A/B pozwala poprawić ten parametr nawet kilka razy

Autor zdjęcia: Pricenfees

Eksperci podkreślają, że test A/B powinien być przeprowadzony przez co najmniej 7 dni – biorąc pod uwagę tylko jedną wprowadzoną zmianę. Jeśli zatem skorzystaliście z nowoczesnego programu do ankiet i na podstawie zgromadzonych informacji chcecie wprowadzić 5 zmian, to minimalny czas to 5 tygodni. Czasami wprowadzenie jednej zmiany – na przykład barwy koloru przycisku, za pomocą którego można dokonywać zakupów – po tym okresie nie przynosi dokładnej odpowiedzi czy pozwoli ona zdecydowanie poprawić współczynnik konwersji. Wtedy ten czas wydłuża się nawet do 2 tygodni. Jeśli jednak parametr po tym okresie również nie podnosi się, to należy zrezygnować z wprowadzenia danej zmiany i spróbować po prostu z kolejną.

Kiedy wprowadzić daną zmianę?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Istotą działania czynności jest poprawa współczynnika konwersji, która przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Trzeba podkreślić, że profesjonalnie przeprowadzony test A/B pozwala poprawić ten parametr nawet kilka razy. Przyjmuje się, że minimalna granica, która powinna oznaczać wprowadzenie zmian to 20% – w porównaniu do starej wersji strony i poprzedniego współczynnika konwersji, ale jest to kwestia indywidualna.

Udało wam się poprawić współczynnik dzięki jednej zmianie? To jednak nie oznacza, że należy rezygnować z przeprowadzania dalszej optymalizacji sklepu internetowego. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby przeprowadzić kolejny raz test A/B i krok po kroku zwiększać współczynnik konwersji oraz uzyskiwane zyski.

Dorota

Wyświetl wszystkie wpisy tego autora